Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – na czym polega?

Odbiór mieszkania od dewelopera to bardzo ważny moment. Dla części osób jest to jak rozpakowanie prezentu. Inni jednak stresują się i mają na uwadze tysiąc spraw, które mogły pójść nie tak. Jak zatem ułatwić sobie moment odbioru? Na co przede wszystkim zwrócić uwagę, zanim uściśniemy dłoń i zamkniemy drzwi za deweloperem?

Emocjonujący moment, w którym potrzeba rozwagi

Odbiór techniczny mieszkania zawsze wiąże się z emocjami. Zwykle jest to ukoronowanie długiego procesu, nikogo nie dziwią więc emocje właścicieli. Etap ten jest niezwykle ważny dla przyszłego komfortu mieszkania, dlatego warto zachować zimną krew i dobrze się do niego przygotować. Odbiór techniczny to moment, w którym mamy szansę wychwycić wszystkie wady i mankamenty lokalu. Jeśli zauważymy i zgłosimy je właśnie wtedy, wykonawca ma obowiązek dokonać poprawek. Wszystkie wady, które zauważymy po podpisaniu protokołu odbioru technicznego, będziemy musieli naprawiać na własny koszt. Właśnie dlatego spotkanie, w czasie którego dokonujemy odbioru technicznego, jest tak ważne.

Jeśli samodzielny odbiór to dla nas źródło stresu i obawiamy się, że nie będziemy potrafili dokonać go prawidłowo, warto postarać się o wsparcie fachowca. W czasie odbioru technicznego w lokalu musi być obecny przedstawiciel dewelopera i właściciel lokalu. Ten drugi zgodnie z zasadami może, ale nie musi, zadbać dodatkowo o obecność specjalisty budowlanego, który będzie służył mu radą. W praktyce pracownik branży budowlanej sprawdza dla właściciela stan lokalu. Kontrolą powinien być objęty m.in. metraż lokalu, a także jego układ, piony i poziomy ścian oraz podłóg czy sprawność wszystkich instalacji w mieszkaniu. Odbioru technicznego najlepiej dokonywać przy dziennym świetle. Na takie spotkanie warto zarezerwować sobie nawet 2 godziny. Jak już wspominaliśmy, dokładne sprawdzenie lokalu leży zdecydowanie w naszym interesie.

ABC odbioru technicznego mieszkania

Oczywiście odbioru technicznego można dokonać samodzielnie. Aby jednak zrobić to prawidłowo, warto sprawdzić, na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę. Doświadczeni inwestorzy, którzy mieli już okazję odbierać nieruchomości, z pewnością sobie z tym poradzą. Jednak osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie mogą łatwo przeoczyć ważne usterki.

Warto pamiętać, że odbiór techniczny to coś więcej niż dokładne obejrzenie mieszkania. Krok ten składa się z kilku etapów, a każdy z nich jest tak samo ważny.

W trakcie odbioru należy sprawdzić dokładne wymiary każdego pomieszczenia oraz porównać ich układ z planem. Kontrola obejmuje też poziomy i piony w lokalu, okna oraz system wentylacji. Jak już wspominaliśmy, należy też sprawdzić wszystkie instalacje oraz sprawność systemów w lokalu. Ponieważ jest to zadanie, które wymaga prostych narzędzi i wiedzy technicznej, właściciele, którzy chcą to robić samodzielnie, muszą się dobrze przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.